26 kwietnia
Piątek , godzina: 19:00 WIECZÓR Z MUZYKĄ ROSYJSKĄ
foto

I Koncert fortepianowy b-moll Czajkowskiego został napisany na życzenie Mikołaja Rubinsteina. Koncert jednak spotkał się z dezaprobatą ze strony pianisty, który paradoksalnie stał się później, jego niezrównanym interpretatorem. Pianiście nie udało się nakłonić Czajkowskiego, do wprowadzenia zmian w utworze, który oceniał jako niewdzięczny, wątpiąc w jego sukces.

Jednak monumentalne dzieło spotkało się z gorącym przyjęciem i przyćmiło dotychczasowe koncerty fortepianowe Czajkowskiego. Wkrótce i  Rubinstein zmienił zdanie, wzbudzając niebywały entuzjazm wśród słuchaczy, wirtuozowskim wykonaniem koncertu. Dzieło wyróżnia przejrzystość formy, melodyjna tematyka i jędrna rytmika.

Sheherezada to suita symfoniczna- muzyka snuje opowieść o baśniach z 1001 i nocy, w której to okrutny sułtan zabija kolejne żony z nienawiści do kobiet. Jednak przebiegła i pomysłowa Sheherezada –ostatnia żona sułtana-ratuje swe życie dzięki opowiadanym mężowi tajemniczym baśniom.

Utwór pełen czaru i feerycznej egzotyki, który przybliży nam atmosferę wschodnich legend. To oszałamiająca swym kolorytem barwna historia, która jest kwintesencją stylu  kompozytora.

 

WOJCIECH WALECZEK

Wybitny polski pianista charakteryzujący się bezkompromisowym podejściem do sztuki wykonawczej. Od lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową wykonując koncerty symfoniczne oraz recitale solowe i kameralne w wielu krajach świata.
Urodzony w roku 1980 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo w roku 2003. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w Vancouver Academy of Music w Kanadzie, pod kierunkiem prof. Lee Kum-Sing'a.
Na swym koncie ma wiele osiągnięć, m.in.:
- III nagroda, nagroda im. Artura Rubinsteina, ufundowana przez Anielę Rubinstein oraz nagroda specjalna Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku na II Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy (1996),
- Laureat Estrady Młodych XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996),
- I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie koncertu na IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu (1997),
Stypendysta wielu fundacji i instytucji krajowych oraz zagranicznych, otrzymywał nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz stypendia Ministra Kultury. W roku 2004 otrzymał Kay Meek Scholarship przyznawane w wyniku konkursu dla najlepszego studenta Vancouver Academy of Music.

WOJCIECH WALECZEK /fortepian/
DAINIUS PAVILIONIS /dyrygent/
TORUŃSKA ORKIESTRA SYMFONICZNA

W programie:
PIOTR CZAJKOWSKI - I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
NIKOŁAJ RIMSKI-KORSAKOW - Szeherezada op. 35

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

21 maja
"POWIEM CI NA USZKO KIM BYŁ PAN MONIUSZKO" - zabawa edukacyjna
26 maja
Muzyczne bukiety dla mam