22 czerwca
Piątek , godzina: 19:00 SIOSTRZANA SYMFONIA NADZIEI
foto
fot. Łukasz Ułanowski
fot. Łukasz Ułanowski

Inauguracja Festiwalu – Koncert Prezydencki
40- lecie współpracy miast partnerskich Torunia i Getyngi

Jadwiga Rappé – alt
Ewa Biegas – sopran
Göttinger Stadtkantorei, dyrygent Bernd Eberhardt
Kantorei St. Jacobi, dyrygent Stefan Kordes
Göttinger Symphonie Orchester
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mariusz Smolij – dyrygent

W programie:
G. Mahler –  II Symfonia c-moll Zmartwychwstanie

Podczas wieczoru inaugurującego festiwal „Nova Muzyka i Architektura” usłyszymy II Symfonię, austriackiego twórcy Gustava Mahlera noszącą tytuł „Zmartwychwstanie”, która w swojej formie stanowi pięcioczęściową, monumentalną kompozycję na duży aparat wykonawczy tj orkiestrę symfoniczną, chór i solistów (sopran i alt).
Podczas swojego życia Mahler znany był głównie jako fenomenalny dyrygent. Renesans popularności jego twórczości nastąpił wiele lat po jego śmierci. Austriak to kompozytor pieśni oraz symfonii. Jedną z nich – monumentalną „Drugą”, skomponowaną pomiędzy 1888 a 1894 rokiem, usłyszymy w audytorium Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.
Piątkowy wieczór będzie wyjątkową okazją do tego, aby usłyszeć efekt współpracy połączonych sił symfoników z Torunia i Getyngi, którym towarzyszyć będą dwa getyńskie chóry mieszane. Partie solowe wykonają Jadwiga Rappé (alt) i Ewa Biegas (sopran), które specjalizują się w repertuarze operowym i kantatowym. Artystki mają na swoim koncie wiele nagród oraz występy na licznych europejskich festiwalach muzycznych.
Symfonie Mahlera to utwory, które wyrosły z tradycji romantycznej. Monumentalne ramy kryją bogactwo faktury, emocji, mieszankę stylów oraz barw. Brzmieniowy przepych Drugiej Symfonii idzie w parze z siłą wyrazu jej warstwy programowej. Oto bowiem kompozytor włącza w kolejnych częściach do swojej muzycznej kreacji ideę nieustającego cyklu „życie – śmierć – zmartwychwstanie”. Ukoronowaniem całej symfonii jest ostatnia część, podczas której chór intonuje chorał „Zmartwychwstanie”. Jak mawiał sam Mahler o swoim dziele: „Gdy planuję wielki obraz muzyczny, zawsze dochodzę do punktu, w którym muszę sięgnąć do słowa, jako nosiciela mojej muzycznej idei ...ZMARTWYCHWSTANIE! Uderzyło to we mnie jak piorun, i wszystko stało się dla mnie jasne i wyraźne. Na taką błyskawicę czeka twórca – to jest święte nawiedzenie”*.
Druga symfonia Austriaka to jedna z najczęściej wykonywanych jego kompozycji. Szanowni Państwo, przygotujmy się na niemal 80cio minutową ferię brzmień i ekstatycznej muzyki w secesyjnym stylu.

* „Przewodnik Koncertowy”, T. Chylińska, S. Haraschin, B. Schaffer

Koncert  współorganizowany i  współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Partner Główny:
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Mecenasi: TZMO S.A., Nova Trading S.A., PGE Toruń S.A., Cukiernia SOWA, Nord Partner, Urbitor Sp. z o.o, Powiat toruński 
Partnerzy:
Hotel Filmar, Hotel Meeting, Hotel Ibis, Hanza Cafe, Jan Olbracht
Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

- Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia - Michał Zaleski, Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Toruniu - Tadeusz Pająk
Patroni Medialni:
TV Toruń, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PIK,  Chilli Toruń, Nowości, o.pl
Współpraca redakcyjna:
RMF Classic
Organizator:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Gmina Miasta Toruń

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

30 marca
CZTERY PORY ROKU | Z Buenos Aires do Wenecji!
05 kwietnia
Wielka symfonika i literatura