Subskrybuj newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o zbliżających się wydarzeniach.

20 października
Sobota , godzina: 18:00 GORĄCE RYTMY NA CZTERY RĘCE | Festiwal SIŁY NATURY
foto

Koncert w ramach Festiwalu "Siły Natury - Moc Ognia" A

Koncert dostępny w ramach Abonamentu Siły Natury

Wystąpi:
Schiavo-Marchegiani Piano Duet (Włochy)

W programie:
W. A. Mozart - Sonata C-dur na fortepian na cztery ręce KV 521
J. Brahms – Tańce węgierskie nr 1 - 10
F. Schubert – Wariacje na temat piosenki francuskiej D.624
G. Rossini – Uwertura z opery Sroka złodziejka

www.duoschiavomarchegiani.it

W tematykę ognistych inspiracji w muzyce, doskonale wpasowują się przepełnione temperamentem i pasją utwory napisane z myślą o wykonaniu na fortepianie. Tego typu ekspresywne utwory najlepiej interpretować w duecie, na cztery ręce. Podczas koncertu recitalowego w Galerii Sztuki Wozownia widzom zaprezentuje się włoski duet Schiavo-Marchegiani, który zabierze wszystkich obecnych w świat czterech kompozytorów i ich finezyjnych utworów, charakteryzujących się muzycznym animuszem.

Artyści na otwarcie swojego koncertu zaplanowali Sonatę C-dur na fortepian na cztery ręce KV 521 skomponowaną przez Mozarta. Ta kompozycja pełna radosnej energii z pewnością wprawi w dobry nastrój wszystkich widzów, jednocześnie nadając całemu recitalowi cech lekkości. Sonata wybrana przez włoski duet pianistów powstała w 1787 roku i składa się z trzech części, które dzięki różnym liniom i tematom muzycznym bez większego problemu można wyróżnić, traktując również jako samodzielne całości. Prawda jest jednak taka, że prawdziwy obraz, przepięknie ilustrujący magię sonaty otrzymamy, słuchając jej w całości, do czego zaproszą nas włoscy artyści.

Po pełnym radości i lekkości otwarciu koncertu, artyści zabiorą nas w skoczny świat, jaki został zapisany w nutach Tańców węgierskich nr 1-10 Brahmsa. Kompozycje te charakteryzują się zapisem nutowym, który dopiero w wykonaniu na cztery ręce prezentuje pełnię swojego potencjału. Oczywiście, aby było to możliwe, duet, który je wykonuje musi ze sobą odpowiednio współpracować. Synchronia i piękno tej współpracy w wykonaniu Marco Schiavo i Sergo Marchegianiego na pewno utkwi w pamięci widzów na bardzo długi czas.

Ogień towarzyszący współpracy dwóch pianistów, którzy siedzą ramię w ramię i grają na tym samym fortepianie ukażą również Wariacje na temat piosenki francuskiej D.624 kompozycji Schuberta. Tempo tego utworu, kojarzy się w pierwszej chwili z podniosłym charakterem związanym z wieloma uroczystościami, które następnie przechodzi w melodię pełną żywiołu. Przez zapis nutowy tej kompozycji słuchacz doświadcza wielu różnorodnych emocji, siejących spustoszenie w jego sercu i głowie niczym szalona pożoga.

Uspokojenie tej pożogi i jej ostateczne wyciszenie na pewno przyniosą nam początkowe dźwięki uwertury z opery Sroka złodziejka Rossiniego. Melodię tego utworu, przynajmniej fragmentarycznie, zna każdy z nas. Z tego też względu została ona wybrana jako finałowy utwór, który zostanie zaprezentowany dorosłej widowni Festiwalu Siły Natury - „Moc Ognia”. Podczas wszystkich koncertów festiwalowych dominującymi utworami są kompozycje dobrze wszystkim znane, które pokazują, że motyw ognia i emocji, jakie się z nim wiążą jest stale obecny w muzycznej świadomości. Uwertura Sroki złodziejki będzie stanowiła doskonały tego dowód, a jednocześnie zachętę do wzięcia udziału w przyszłorocznym festiwalu z cyklu Sił Natury.

 

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

11 lipca
Muzyczna opowieść sprzed lat
11 lipca
Organy Katedry śś. Janów w Toruniu na tle Województwa Kujawsko - Pomorskiego