9 października
Środa , godzina: Warsztaty lutnicze
foto
Prowadzenie:

Andrzej Nogaj
Norbert Kijanka

Andrzej Nogaj prowadzi w Bydgoszczy od 1985 r prywatną pracownię lutniczą. W czasie swojej długoletniej działalności zajmuje się konserwacją drogocennych instrumentów wybitnych muzyków, studentów i uczniów z kraju i zagranicy. Buduje instrumenty klasycznie, czerpiąc inspiracje, wzory i modele z dzieł dawnych mistrzów sztuki lutniczej. Naukę lutnictwa rozpoczął w 1973 r w Państwowym Liceum Muzycznym w Poznaniu, równolegle kontynuując naukę gry na wiolonczeli. Absolwent Lutnictwa Artystycznego Akademii Muzycznej w Poznaniu z klasy prof. Antoniego Krupy. W latach 1985 – 1992 pełnił funkcję lutnika w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Na zaproszenie rektora prof. Romana Sucheckiego od 1993 r do 2001 r prowadził równolegle działalność lutniczą w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2001 r zajmuje się konserwacją i naprawą instrumentów w ZSM w Toruniu, a od 2003 r prowadzi zajęcia z przedmiotu „Budowa i zasady konserwacji instrumentów lutniczych” w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W latach 2011 – 2013 brał udział w pracach Komitetu Naukowego Kongresu Studenckich Kół Naukowych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Sprawował opiekę nad instrumentami uczestników I i III edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu. Członkiem Związku Polskich Artystów Lutników jest od 1977 r.

Norbert Kijanka sztuki budowy i konserwacji instrumentów lutniczych uczył się w latach 1983-1987 w klasie lutniczej Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu, a w roku 1992 ukończył studia w tym zakresie pod kierunkiem prof. W. Kamińskiego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W roku 1992 odbył praktykę lutniczą w pracowni W. & H. Bunnagel w Kolonii (Niemcy). Brał udział w dwóch edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Lutniczego-finalista w roku 1999. Z powodzeniem uczestniczył też w Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im.H.Wieniawskiego w Poznaniu: 1992-VIII miejsce, medal jurora A. Capeli oraz nagroda Związku Lutników Niemieckich (VDG) dla najmłodszego finalisty-Polaka; w roku 2001- II nagroda. Uzyskał "Złoty Medal" za najwyższe walory dżwiękowe skrzypiec w II Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. V. Metelky w Nachodzie (Czechy) w 2004 roku. W roku 2009 był członkiem jury IV Ogólnopolskiego Konkursu Lutniczego im.W.Kamińkiego w Poznaniu, a w 2011 XII Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im.H.Wieniawskiego w Poznaniu. Od roku 2006 udziela się jako lutnik podczas Europejskich Warsztatów Muzycznych i Orkiestrowych w Kołobrzegu, a także wspiera swą osobą organizatora kolejnych edycji Młodzieżowego Konkursu na skrzypce solo im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Maz. Członek Związku Polskich Artystów Lutników (ZPAL) od 1988r., od 2002 r. członek Zarządu, w latach 2005-2013 pełnił funkcje wiceprezesa, od 2013 członek Komisji Kwalifikacyjnej ZPAL. W roku 2006 decyzją większości został przyjęty w poczet członków Związku Lutników Niemieckich (VDG), gdzie jako jedyny z Polski reprezentuje środowisko lutnicze.

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń 
Partner Główny: Województwo Kujawsko-Pomorskie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach
programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego
Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Sponsor Główny TOS: PGE Toruń S. A.
Mecenasi: Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu - Tadeusz Pająk, Starostwo Powiatowe Toruń, Toruńskie Zakłady Materiałów
Opatrunkowych S.A. MAT-BUD Materiały Budowlane, Guala Closures DGS Poland S.A., Cukiernia Sowa Sp. J, TIM-EX Spółka
z o.o. Sp. k., Nord Partner Sp. z o.o.
Partnerzy: Ruch Muzyczny, Hanza Café., Kino Centrum, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Zespół Szkół
Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Hotel Filmar, Hotel Uniwersytecki,
Hotel Mercure Toruń Centrum, Restauracja Artystyczna, ARTONUS, Florian Leonhard Fine Violins
Patroni Medialni: TVP Kultura, Polskie Radio Program II, TVP3 Bydgoszcz, Radio PiK, TV TORUŃ, Nowości, POLMIC, ArtPost,
Presto
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna


Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

30 sierpnia
SWINGING WITH SINATRA
07 września
BRAWO BROADWAY, HURRA HOLLYWOOD! - Finał Festiwalu