15 listopada
Piątek , godzina: 19:00 Halka Filmowa
foto
Wystąpią:
Marcelina Beucher - sopran
Mariusz Godlewski - baryton
Rafał Bartmiński – tenor
Katarzyna Tomala – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Jerzy Snakowski - prowadzenie
W programie:
S. Moniuszko – Halka wraz z projekcją filmu Halka (1929/32), reż. K. Meglicki

Halka to bodaj najpopularniejsza opera Stanisława Moniuszki. Należy do najczęściej wystawianych polskich dzieł, uważana z resztą za pierwszą operę narodową. Opowiada historię młodej dziewczyny Halki, która więziona przez panicza Janusza zachodzi w ciążę. Wmawiając sobie, że ojciec dziecka odwzajemnia jej miłość, liczy na zamążpójście i szczęśliwe życie u boku ukochanego. Niestety dzieje się inaczej. Janusz postanawia ożenić się z Zosią pochodzącą, w przeciwieństwie do głównej bohaterki, ze szlacheckiej rodziny. Zakochany w Halce Jontek, próbuje uzmysłowić dziewczynie, że jej plany względem Janusz nie mają szansy się powieść. Ta jednak nie wierzy mu dopóki nie widzi ukochanego wraz z Zosią przed ołtarzem. Załamana całą sytuacją rzuca się w wir rzeki.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała specjalną wersję wystawienia tej opery. Na scenie pojawią się znakomici soliści a za wykonawcami pojawi się ekran, na którym wyświetlana będzie filmowa niema wersja Halki z 1929/32 roku. Film co prawda nie jest wiernym odzwierciedleniem libretta Włodzimierza Wolskiego ale wykorzystuje jego główny motyw. Z pewnością będzie to niesamowita okazja ujrzeć film z w muzyką wykonywaną na żywo!

 

Sponsor koncertu: FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA

                     

tutti

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach
przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonastwo muzyki polskiej.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

06 marca
Tańcz i kochaj w rytmie Dolce VitaM
07 marca
Muzyczne spotkania dla dzieci z PGE Energia Ciepła S.A. | CZAS DLA NAS | "Dla Elizy" i dla wszystkich innych Pań