16 grudnia
Środa , godzina: 19:00 Beethoven. W twórczym szale # 2 - koncert kameralny
foto
Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz
Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz

Koncert odbędzie się w ramach projektu Viva Beethoven - 250. rocznica urodzin kompozytora


UWAGA!

Zgodnie z wytycznymi Prezesa Rady Ministrów z 4 listopada 2020 r. koncert nie może odbyć sie z udziałem publiczności. Aktualne informacje dotyczące naszej działalności tutaj

Zapraszamy na koncert w formule online, 
który będzie transmitowany 16 grudnia o godz. 19:00 na naszym kanale Youtube.
Koncert bedzie dostępny na naszym kanale do końca czerwca 2021 r.
 

 

Wystąpią:
Marcin Zdunik - wiolonczela
Aleksander Dębicz – fortepian

W programie:
Muzyka przyszłości.
L. van Beethoven - Sonata A-dur op. 69
***
Improwizacje duetowe w oparciu o materiał dziewięciu symfonii Beethovena

 

 ______________________________

Ludwig van Beethoven również w zakresie twórczości sonatowej na wiolonczelę i fortepian przecierał nowe szlaki i był dla przyszłych pokoleń kompozytorów punktem  odniesienia.

Ukończenie Sonaty wiolonczelowej A-dur op. 69 nr 3 na wiolonczelę i fortepian przypadł na moment rozkwitu twórczej płodności Beethovena. Kompozycja, ukończona w 1808 roku (podobnie jak V i VI Symfonia), została zadedykowana przyjacielowi kompozytora – baronowi Ignazowi Freiherrowi von Gleichensteinowi – wiolonczeliście-amatorowi. Utwór sygnowany słowami:  „Inter Lacrimas et Luctum” („Pośród łez i smutku”) porusza najczulsze struny duszy słuchacza liryzmem i melancholią. Intelektualno-uczuciowy dialog obu instrumentów przybiera najrozmaitsze „szaty brzmieniowe”, uderzając raz w tony liryczno-refleksyjne, a innym razem w tony żywiołowe i energetyczne. Część druga – Adagio cantabile, o wybitnie pieśniowym charakterze, stanowi zapowiedź muzycznego romantyzmu. Beethoven doskonale wiedział, że smutek i łzy są wpisane w ludzką kondycję. Ale zdawał sobie również sprawę z tego, że człowiek potrafi być silny, a przezwyciężając własne słabości, powstać „jak fenix z popiołów”, by wciąż na nowo mierzyć się ze  światem.

dr Aneta Derkowska - muzykolog

 

 

 

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

12 marca
Męskie granie #Toruń
21 marca
Koncert wiosenny WOKÓŁ OPERETKI