12 marca
Piątek , godzina: 19:00 Męskie granie #Toruń
foto
Dainius Pavilionis
Dainius Pavilionis
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Dyrygent - rezydent 2020/2021"

Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.
Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW
TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia,
które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.

Wystąpią:
Michał Tyrański - trąbka
Mateusz Kubański - obój
Krzysztof Blek - altówka
Mateusz Szwankowski - klarnet
Dominik Gawarkiewicz - wiolonczela
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis - dyrygent
Agata Zając - dyrygent-rezydent
W programie:
G. Torelli - Koncert na trąbkę D-dur G.28
V. Bellini - Koncert na obój i orkiestrę Es-dur
J.N. Hummel - Fantazja na altówkę i orkiestrę op. 94
C.M. von Weber - Concertino na klarnet Es-dur op. 26
A. Dvořák - Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104

 

Wieczór wypełnią koncerty solowe z towarzyszeniem orkiestry. Zaprezentują się muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, współpracujący również z innymi ośrodkami filharmonicznymi w Polsce, oraz uczeń maturalnej klasy wiolonczeli w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu.

Najwcześniejsze koncerty solowe są autorstwa Giuseppe Torelliego, który używał zamiennie trzech terminów, określając swoje koncerty: koncert, sinfonia lub sonata. Już w  epoce baroku ukształtowała się forma 3-częściowa. Cykl ten utrzymał się z nielicznymi wyjątkami do dzisiaj. Na sali rozbrzmiewać będą solowe dzieła barokowe, klasyczne i romantyczne. Jedne, mające klasyczną formę, inne to kompozycje jednoczęściowe, w formie allegra sonatowego.

 

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca
„Dyrygent – rezydent”.


  Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem - rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2020/2021 jest Agata Zając.

 


Mecenas Główny

 

 

Mecenas Strategiczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej 

 

 

 

 Mecenas Kultury - Główny Sponsor

 

Agata Zając (ur. w 1995 roku w Poznaniu) jest dyrygentem symfonicznym i operowym. W 2015 roku rozpoczęła studia na kierunku dyrygentura symfoniczna w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Marcina Sompolińskiego, które ukończyła w lipcu 2020 roku z tytułem magistra. Swoje pierwsze kroki w muzyce stawiała jako skrzypaczka w poznańskich szkołach muzycznych. Aktywność dyrygencką rozpoczęła już na początku studiów i do dziś obejmuje ona różne obszary muzyki klasycznej w Polsce i za granicą. Od kwietnia 2018 roku, jako asystent dyrygenta w Warszawskiej Operze Kameralnej, pracowała przy produkcji trzech premier, w tym podczas rekonstrukcji historycznego wykonania Halki Stanisława Moniuszki w wersji wileńskiej na oryginalnych instrumentach z epoki, które zostało zarejestrowane i wyemitowane przez TVP Kultura w 2019 roku. W obszarze jej zainteresowań znajduje się również propagowanie muzyki polskiej. W październiku 2017 roku była pomysłodawcą, współorganizatorem oraz dyrygentem koncertu symfonicznego w poznańskiej Akademii Muzycznej pt. „Polskie arcydzieła symfoniczne” zainspirowanego obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W przeciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyła w sześciu międzynarodowych kursach dyrygenckich pod okiem pedagogów takich jak Peter Eötvös, Marin Alsop, Gregory Vajda, Michalis Economou oraz Charles Olivieri-Munroe. Podczas Malta International Conducting Masterclass & Competition w sierpniu 2018 roku otrzymała nagrodę specjalną oraz została asystentką greckiego dyrygenta Michalisa Economou. Dzięki temu wyróżnieniu miała okazję pracować z Malta Philharmonic Orchestra oraz Greek Radio Symphony Orchestra, a także solistami takimi jak Guy Braustein czy Alessandro Carbonare. Na przełomie grudnia i stycznia 2019/20, jako asystent dyrygenta, odbyła noworoczną trasę koncertową po Chinach z Athens Philharmonia Orchestra, gdzie miała okazję zadyrygować jednym z jedenastu odbytych tam koncertów. Do innych zespołów z jakimi miała okazję do tej pory współpracować należą również Filharmonia Opolska, Filharmonia Dolnośląska, Orkiestra Collegium F oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest finalistką przesłuchań na stanowisko asystenta dyrygenta m. in. w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2018 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

17 kwietnia
Vivaldi & Chopin - Koncert z uczniami ZSM #1
24 kwietnia
Weber & Beethoven - Koncert z uczniami ZSM #2