12 lutego
Piątek , godzina: 19:00 Tańce symfoniczne #2
foto
Daunius Pavilionis
Daunius Pavilionis
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Dyrygent - rezydent 2020/2021"

 

Zapraszamy na koncert w formule ONLINE
który będzie tranmitowany 12 lutego o godz. 19:00 na naszym kanale Youtube.
Koncert dostępny będzie dla Państwa do 26 lutego do godz. 20:00.


Mogą nas Państwo wesprzeć, wpłacając dobrowolną kwotę za oglądanie transmisji. 
Szczegóły: https://biletytos.pl/darowizny/dodaj.html

 

Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
Agata Zając - dyrygent-rezydent

W programie:
A. Dvořák - Taniec słowiański op. 46 nr 1 C-dur 
A. Dvořák - Taniec słowiański op. 46 nr 2 e-moll 
A. Dvořák - Taniec słowiański op. 46 nr 3 As-dur
A. Dvořák - Taniec słowiański op. 46 nr 8 g-moll
A. Dvořák - Taniec słowiański op. 72 nr 2 e-moll (Agata Zając - dyrygent)

     Jedną z cech muzyki okresu romantyzmu jest sięganie do motywów muzyki ludowej. Rozwija się także muzykowanie domowe, na które odpowiedzią są liczne utwory fortepianowe, także na cztery ręce. Te najbardziej znane doczekały się orkiestracji, jak 16 Tańców słowiańskich op. 48 i 72 Antonina Dvořáka.
     Brahmsowskie tańce były inspiracją dla Antonina Dvořáka do napisania tańców słowiańskich, które podobnie jak Tańce węgierskie, pierwotnie zostały napisane na fortepian, na cztery ręce. Zawarte zostały w dwóch zbiorach jako op. 46 i 72. Wyjątkowe bogactwo pięknych melodii i rytmów ukazało się w szacie orkiestralnej, której dokonał sam kompozytor. Wykorzystuje w nich melodie ludowe ze znane tańców czeskich, słowackich, polskich, ukraińskich i serbskich. Tańce do dziś cieszą się ogromną popularnością dzięki żywemu charakterowi i nawiązaniom do twórczości narodowej.


     

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca
„Dyrygent – rezydent”.


  Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem - rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2020/2021 jest Agata Zając.

 

 

Mecenas Główny

 Mecenas Strategiczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej 

 

 

 Mecenas Kultury - Główny Sponsor

 
 

Agata Zając (ur. w 1995 roku w Poznaniu) jest dyrygentem symfonicznym i operowym. W 2015 roku rozpoczęła studia na kierunku dyrygentura symfoniczna w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Marcina Sompolińskiego, które ukończyła w lipcu 2020 roku z tytułem magistra.
    Swoje pierwsze kroki w muzyce stawiała jako skrzypaczka w poznańskich szkołach muzycznych. Aktywność dyrygencką rozpoczęła już na początku studiów i do dziś obejmuje ona różne obszary muzyki klasycznej w Polsce i za granicą. Od kwietnia 2018 roku, jako asystent dyrygenta w Warszawskiej Operze Kameralnej, pracowała przy produkcji trzech premier, w tym podczas rekonstrukcji historycznego wykonania Halki Stanisława Moniuszki w wersji wileńskiej na oryginalnych instrumentach z epoki, które zostało zarejestrowane i wyemitowane przez TVP Kultura w 2019 roku.
    W obszarze jej zainteresowań znajduje się również propagowanie muzyki polskiej. W październiku 2017 roku była pomysłodawcą, współorganizatorem oraz dyrygentem koncertu symfonicznego w poznańskiej Akademii Muzycznej pt. „Polskie arcydzieła symfoniczne” zainspirowanego obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
    W przeciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyła w sześciu międzynarodowych kursach dyrygenckich pod okiem pedagogów takich jak Peter Eötvös, Marin Alsop, Gregory Vajda, Michalis Economou oraz Charles Olivieri-Munroe. Podczas Malta International Conducting Masterclass & Competition w sierpniu 2018 roku otrzymała nagrodę specjalną oraz została asystentką greckiego dyrygenta Michalisa Economou. Dzięki temu wyróżnieniu miała okazję pracować z Malta Philharmonic Orchestra oraz Greek Radio Symphony Orchestra, a także solistami takimi jak Guy Braustein czy Alessandro Carbonare. Na przełomie grudnia i stycznia 2019/20, jako asystent dyrygenta, odbyła noworoczną trasę koncertową po Chinach z Athens Philharmonia Orchestra, gdzie miała okazję zadyrygować jednym z jedenastu odbytych tam koncertów. Do innych zespołów z jakimi miała okazję do tej pory współpracować należą również Filharmonia Opolska, Filharmonia Dolnośląska, Orkiestra Collegium F oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu.
    Jest finalistką przesłuchań na stanowisko asystenta dyrygenta m. in. w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2018 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Galeria zdjęć

Zobacz inne zbliżające się wydarzenia

12 marca
Męskie granie #Toruń
21 marca
Koncert wiosenny WOKÓŁ OPERETKI