Armaty ukryte w kwiatach

Koncert
Koncert kameralny
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Sala Prób CKK Jordanki
Wstęp
Obowiązują wejściówki *

Koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

Wystąpią:

  • Jan Cieplik - bas
  • Wojciech Kowalski - bas-baryton
  • Bogusz Lewandowski - fortepian
  • Gabriela Ułanowska - prowadzenie

Program:

  • Utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Kiedy w Warszawie 1 sierpnia o godzinie 17.00 zabrzmią syreny alarmowe, w Toruniu z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpocznie się koncert Armaty ukryte w kwiatach. Odbędzie się on w Sali Prób CKK Jordanki, a darmowe wejściówki będzie można odebrać w kasie biletowej.

Motywem przewodnim koncertu będą pieśni utrzymane w tematyce powstańczej. Stary kapral to pieśń Stanisława Moniuszki, którą skomponował do wiersza przetłumaczonego przez Władysława Syrokomlę. Wsłuchanie się w jej tekst i melodię pozwoli odbiorcom poczuć nastrój pola bitwy i emocje żołnierzy biorących udział w walkach.

Kozak jest pieśnią napisaną do romantycznego wiersza Jana Czeczota. Melancholijna melodia opowiada historię rannego Kozaka tęskniącego do swojej ojczyzny.

Z kolei pieśń Fryderyka Chopina Leci liście z drzewa powstała po klęsce powstania listopadowego. Upadek zrywu to główny temat utworu, co sprawia, że melodia, chociaż przerywana radosnymi i pełnymi dumy fragmentami, jest utrzymana w smutnej i tragicznej tonacji.

Podczas koncertu nie zabraknie także duetów. Jednym z utworów wykonanych przez śpiewaków wspólnie będzie dzieło Stanisława Moniuszki, oryginalnie przeznaczone na chór – Ojcze z niebios, Boże Panie z opery Halka. W duecie muzycy wykonają także pieśni, które kojarzą się z uroczystościami patriotycznymi: Warszawskie dzieci oraz Rota.

Słuchacze będą mieli również okazję wysłuchać utworów instrumentalnych m.in. Prząśniczki Stanisława Moniuszki. Chociaż w oryginale jest to pieśń, wersja na sam instrument wzrusza równie mocno. Zabrzmi także słynny chopinowski Polonez As-dur, op. 53 nazywany Heroicznym, co idealnie oddaje siłę jego melodii.

* bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 27 czerwca 2024r.


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 BydgoszczTV ToruńNowości - Dziennik ToruńskiToruń Nasze MiastoRadio PiKPOLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna