Dziś wesele, Dziś zabawa!

Koncert
Kujawy na ludowo
Koncert plenerowy
Data
Miejsce
Rynek Staromiejski
Wstęp
Wstęp wolny

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na… wesele! „Dziś wesele, dziś zabawa” to bezpłatne widowisko muzyczne, które odbędzie się na toruńskim Rynku Staromiejskim. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska przedstawi zwyczaje związane z tradycyjnym kujawskim weselem. Centralnym punktem widowiska będzie pieśń Oj, chmielu, która rozpoczynała oczepiny - moment, w którym panna stawała się mężatką. Barwne stroje, radosna melodie i tańce – to wszystko czeka na tych, którzy zjawią się na starówce. 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska jest jednym z najstarszych i największych zespołów folklorystycznych, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Zespół prezentuje folklor Kujaw, Pałuk czy Kaszub. Występował nie tylko w Polsce, lecz także w wielu innych krajach. 

To wydarzenie to idealna okazja do wspólnego, rodzinnego spędzenia czasu. 

Widowisko jest elementem projektu "Kujawy na ludowo - opowiedziane na nowo", który ma za zadanie przybliżyć zarówno zanikające, jak i te wciąż żywe zjawiska kultury ludowej, To ponad sto wydarzeń, a wśród nich koncerty kameralne, które zorganizujemy w różnych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego, a także koncert symfoniczny, recital fortepianowy oraz wspomniane widowisko muzyczne. 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Mecenas: Weyna Invest Sp. Jawna
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Patroni medialni: Radio PiK, TV Toruń, TVP3 Bydgoszcz