Fortepian Chopina
Recital fortepianowy z okazji rocznicy powstania warszawskiego
Wystąpią:
- Lily Phee (Singapur) – fortepian
- Urszula Urzędowska – prowadzenie
W programie utwory F. Chopina:
- Preludia op. 28, nr 13 – 18
- Mazurki op. 33
- Scherzo E-dur op. 54
- Ballada F-dur op. 38
- Walc Es-dur op. 18
- Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
W 81. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zapraszamy Państwa na wyjątkowy recital fortepianowy, podczas którego muzyka Fryderyka Chopina zabrzmi w formie hołdu złożonego bohaterom jednego z najważniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń, które zapisały się na kartach polskiej historii.
Na scenie wystąpi Lily Phee - doskonała pianistka z Singapuru, laureatka nagrody pozaregulaminowej przyznanej przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną podczas Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego w Turznie.
Program koncertu w pełni poświęcony będzie twórczości Fryderyka Chopina - kompozytora, którego muzyka od wieków niesie za sobą wiele emocji, charakteryzuje się wyjątkową ekspresją oraz prezentuje głęboki patriotyzm.
Usłyszymy Preludia op. 28, nr 13–18 stanowiące część cyklu 24 preludiów, które Chopin pisał w duchu Bacha. Te sześć wybranych prezentują szeroki wachlarz emocji - od refleksyjnego spokoju, przez gwałtowne napięcie, aż po melancholijną zadumę.
Mazurki op. 33 porywają słuchaczy do tańca żywiołem oberka, chociaż nie do tańca zostały napisane, by potem przejść w rytm rozkołysanego mazura. Przy odrobinie wysiłku można sobie ten taniec wyobrazić.
Scherzo E-dur op. 54 - ostatnie z czterech scherz Chopina zaskakuje pogodnym tonem i skomplikowaną formą. Choć „scherzo” po włosku oznacza „żart”, w przypadku Chopina to raczej muzyka z głęboką, filozoficzną nutą – pełna kontrastów i ekspresji.
Szczególnym punktem programu będzie Ballada F-dur op. 38 inspirowana balladą Adama Mickiewicza „Świteź” i dedykowana Robertowi Schumannowi - przyjacielowi i wielbicielowi talentu Chopina.
Koncert będzie również okazją do wysłuchania Walca Es-dur op. 18 znanego również jako „Wielki walc”. Jest to utwór młodzieńczy, pełen paryskiego wdzięku i brawury. Chopin zadedykował go swojej uczennicy i przyjaciółce, Laurze Horsford, a elegancja i lekkość kompozycji uczyniły ją jednym z najpopularniejszych walców kompozytora.
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, dwuczęściowy utwór, to prawdziwa perła w repertuarze tego koncertu. Andante spianato – liryczne, płynne, niemal improwizacyjne – stanowi wprowadzenie do potężnego Poloneza, pełnego narodowej dumy, rytmicznej siły i wirtuozerii. Chopin pisał go przez kilka lat i ukończył w 1836 roku, dedykując baronowej d’Este. To utwór koncertowy, przeznaczony pierwotnie na fortepian z towarzyszeniem orkiestry, ale również wykonywany solo – tak, jak usłyszymy go tego wieczoru.
Tego wieczoru nie tylko wysłuchamy niezwykłego, poruszającego koncertu, ale również będziemy mieli okazję do wspólnego wspominania tych, którzy walczyli o wolność. Muzyka Chopina - tak bliska sercom Polaków zabrzmi tego wieczoru z niesamowitą mocą.
Lily Phee
Singapurska pianistka Lily Phee rozpoczęła swoją muzyczną przygodę w wieku 5 lat. Naukę kontynuowała w Akademii Sztuk Pięknych Nanyang w Singapurze, a następnie rozpoczęła naukę w Akademii Muzycznej Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie obecnie znajduje się pod opieką Andrzeja Pikula.
W swoim najnowszym dorobku zdobyła I miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Chopina w Turznie, zdobyła wyróżnienie na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego oraz zadebiutowała z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej poprzez „Gram z Konkurs Orkiestry organizowany przez Akademię Muzyczną Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jest także laureatką II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fausta Zadry we Włoszech, a w zeszłym roku otrzymała nagrodę od Oscara Macchioniego za najlepszą interpretację dzieła Karola Szymanowskiego (Sonata op.21 nr 2).
Do godnych uwagi nagród zdobytych w jej rodzinnym kraju należą pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodzieży w Singapurze, Międzynarodowym Konkursie Pianistów Klasycznych w Singapurze, trzecie nagrody na Krajowym Konkursie Pianistów i Skrzypcowych oraz na Konkursie Pianistycznym Cristofori. Dodatkowo w 2018 roku została wyróżniona tytułem „Yamaha Artist” w ramach inicjatywy „I Play Yamaha”.
Pasja Lily do muzyki zaprowadziła ją także za granicę do Danii, Rosji, Hongkongu i Tajlandii, gdzie występowała z recitalami i brała udział w konkursach. Do jej znaczących osiągnięć konkursowych zaliczają się pierwsze nagrody na Letnim Festiwalu Muzycznym Isaaca Albéniza w Camprodon w Hiszpanii oraz międzynarodowy konkurs pianistyczny Recondite Armonie III w Grosseto we Włoszech.
Brała także udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pianistów, takich jak Tamás Ungár, Robert Winter, Kenneth Hamilton i Dina Parakhina.