Liquid. Otwórz zmysły
Wystąpi:
Mauris Ensemble:
- Magdalena Di Blasi – flet
- Jan Czyżewski – altówka
- Adrian Nowak – harfa, elektronika
„Wszyscy na chwilę odpłynęliśmy”, „Koncert był niezwykły, balsam dla duszy”, „Jestem zachwycona, wzruszona i poruszona” – to tylko niektóre opinie osób, które uczestniczyły w projekcie „Liquid”, stworzonym przez zespół Mauris Ensemble.
Liquid to multisensoryczne doświadczanie, którego sednem jest odbieranie i łączenie dźwięków, obrazów, smaków i zapachów.
Głównym założeniem projektu jest spontaniczność oraz otwartość artystów na rezonowanie z publicznością poprzez improwizację, łączenie brzmienia klasycznych instrumentów z muzyką elektroniczną.
Mauris Ensemble wprowadza odbiorców do komfortowej i intymnej przestrzeni, w której sfera muzyczna płynnie łączy się z wizualną, dzięki wyświetlanej podczas koncertu specjalnie zaaranżowanej projekcji. Całość dopełnia degustacja intencjonalnie dobranego wina naturalnego. Uczestnik wydarzenia ma okazję przeżyć wewnętrzną podróż, dzięki wyostrzeniu swoich zmysłów, do których twórcy projektu „Liquid” starają się dotrzeć.
Osoby, które już brały udział w tej inicjatywie, przyznają, że była to okazja, by – dosłownie – zatopić się w muzyce, a sami wykonawcy sprawiali wrażenie, jakby grali w danym miejscu od dawna, było w nich dużo naturalności.
- To jest jeden z tych momentów, w których człowiek czuje, po co żyje: żeby doświadczać takich rzeczy – podsumował jeden z uczestników projektu.
Mamy nadzieję, że również publiczność w Toruniu doświadczy tych pozytywnych wibracji, a projekt „Liquid” zapadnie w ich pamięci na dłużej.
Mauris Ensemble
Mauris Ensemble to inicjatywa artystyczna, którą w 2022 roku rozpoczęła trójka muzyków: flecistka Magdalena Di Blasi, altowiolista Jan Czyżewski oraz harfista Adrian Nowak. Celem zespołu jest tworzenie własnego języka muzycznego, na który składa się repertuar klasyczny, muzyka improwizowana, eksperymentalna oraz elektroniczna, a także przestrzeń pozwalająca na intymny kontakt z publicznością oraz innymi twórcami.
Zespół nieustannie rozwija swoją działalność współpracując z wieloma uznanymi artystami czy podmiotami, które poszerzają spektrum twórcze muzyków. Pracując pod kierunkiem m.in. Rity Costanzi - uznanej na całym świecie harfistki, artystki i aktorki zespół rozwija swój repertuar, który owocuje w wielu autorskich projektach takich jak LIQUID, który jestem koncertem muzyki klasycznej i improwizowanej połączonej z muzyką elektroniczną i degustacją win naturalnych.
Muzycy Mauris Ensemble w swoim działaniu kierują się otwartością na nowe formy wychodzące poza przyjęte normy muzyki klasycznej. Współpraca z artystami wizualnymi, praca z ruchem czy muzyką elektroniczną jest efektem wspólnie stworzonej idei oraz potrzeb indywidualnych każdego członka Ensemble.
Zespół występował na wielu festiwalach, m.in: Muzyka na Szczytach (Zakopane), 10. Krakowska Jesień Muzyczna (Filharmonia Krakowska), 32. Świętokrzyskie Dni Muzyki (Filharmonia Świętokrzyska), Festiwal KOHERENCJE (Bydgoszcz). Od 2025 roku zespół doskonali swoje umiejętności realizując studia kameralne w Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie.