Muzyka Rzeki vol. 2: Wieczór hiszpański

Koncert kameralny
Koncert plenerowy
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Scena Letnia na Bulwarze Filadelfijskim
Wstęp
Wstęp wolny

Koncert pod patronatem Konsulatu Honorowego RP w Nawarra, Kraju Basków i La Rioja w Pamplonie.

Wystąpią:

  • Elisa Lopez Amor - klarnet
  • Jan Maarten van der Mark - fortepian

Program: 

  • J. de Monasterio - Adiós a la Alhambra
  • I. Albeniz - Mallorca
  • F. Chopin - Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 
  • I. Albéniz - Puerta de Tierra
  • M. Ravel - Habanera
  • E. Granados - Danza española nr 5 
  • G. Bizet - Tańce cygańskie z opery Carmen
  • A. Rosenblatt - Fantazja na tematy Carmen G. Bizeta

 

Czy można znaleźć lepszy repertuar na ciepły, lipcowy wieczór niż utwory inspirowane słońcem gorącej Hiszpanii? W tym roku torunianie będą mieli okazję zatopić się w iberyjskich brzmieniach i to w wyjątkowej scenerii: darmowy koncert „Muzyka rzeki vol. 2” odbędzie się na Scenie Letniej na Bulwarze.

Mimo że utwór Jesúsa de Monasterio  Adiós a la Alhambra w oryginale przeznaczony jest na skrzypce i fortepian, wersja na fortepian i klarnet równie mocno podkreśla piękno linii melodycznej, która powinna skojarzyć się słuchaczom z wielkim warownym pałacem Grenady. Liryczne brzmienie utworu Isaaca Albéniza – Mallorca – jest momentami przeplatane lekkimi, kojarzącymi się z wakacjami melodiami. Radosnymi rytmami, niemal porywającymi do tańca, powita publiczność drugie dzieło Albéniza: Puerta de Tierra. Nie zabraknie także polskich akcentów – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 Fryderyka Chopina – ukołysze słuchaczy swoją melodią, równie spokojną jak fale rzeki, delikatnie podmywające jej brzeg. 

Z kolei Danza española nr 5 Enrique’a Granadosa to utwór, w którym dramatyczne i radosne melodie przeplatają się, by stworzyć jedną, porywającą całość. Na koncercie pojawi się też kompozycja całkiem nowa – powstała w latach 90. XX wieku. Fantazja na tematy Carmen G. Bizeta Alexandra Rosenblatta oddaje dramatyzm słynnej opery Bizeta, łącząc w całość jej najsłynniejsze fragmenty. Nie będzie to jedyny francuski akcent na koncercie – muzyka hiszpańska fascynowała przede wszystkim francuskich kompozytorów. W Habanerze Maurice Ravel nawiązuje do tańca pochodzącego z Kuby i rozpowszechnionego w Hiszpanii. Nastrojowa i tajemnicza melodia może przyciągnąć nie jednego słuchacza. Z kolei Tańce cygańskie z opery Carmen George’a Bizeta porwą publiczność do tańca. Skoczna melodia z każdym dźwiękiem staje się coraz szybsza, co przywodzi na myśl wir na rzece.

Elisa Lóper Amor

Skończyła studia w klasie klarnetu w Wyższym Konserwatorium w Walencji. Nie był to jednak koniec jej nauki, którą kontynuowała w Rotterdamie w klasie profesora Waltera Boeikensa (tytuł profesora i solisty klarnetu) oraz w klasie profesor Ludmiły Basławskiej (muzyka kameralna), a także w Hochschule fűr Musik a Theater w Hanowerze u profesora Hansa Deinzera. Jako kameralistka występowała z wieloma muzykami na koncertach zarówno w kraju, jak i we Francji, Niemczech, Polsce i Chinach..

Jan Maarten van der Mark

Ukończył studia w klasie fortepianu profesor Ludmiły Basławskiej. W trakcie studiów i po nich brał udział w licznych kursach, w czasie których doskonalił swoje umiejętności u wybitnych nauczycieli, takich jak: Laza Berman, Aldo Cicolini czy Ferenc Rados. Jako solista występował na koncertach we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Holandii. 

Soliści tworzą Duo (klarnet i fortepian), z którym występowali w różnych miastach Hiszpanii. Zostali także nagradzani w konkursach Aix en Provance czy Guadamora International Chamber Contest w Pozoblanco.  


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 BydgoszczTV ToruńNowości - Dziennik ToruńskiToruń Nasze MiastoRadio PiKPOLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna