Audycje muzyczne dla przedszkoli | Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Audycje muzyczne dla przedszkoli

Oferta audycji muzycznych dla dzieci przedszkolnych jest cyklem spotkań z muzyką na żywo. Prezentacja instrumentów muzycznych, utworów muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej, popularnej, ludowej i bajkowej przyczynia się do świadomego odbioru muzyki. Głównymi aspektami, na których skupiamy się podczas spotkań z najmłodszymi jest słuchanie muzyki, poznawanie instrumentów muzycznych, zabawy ruchowe z muzyką, wspólny śpiew, a to wszystko w formie pogadanki. Te elementy składają się na główny cel audycji muzycznych, którym jest uzupełnienie podstaw programowych w przedszkolach.

Odbiorcom naszych audycji proponujemy również zwiedzanie siedziby Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – CKK Jordanki. Podczas spaceru przypomnimy sobie etykietę koncertową, obejrzymy sale koncertowe, scenę, sprawdzimy gdzie do swoich występów przygotowują się artyści, a na koniec zajrzymy na próbę orkiestry.

W sezonie artystycznym 2023/2024 Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do wspólnego muzykowania i nauki, przedszkola i szkoły podstawowe z całego województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gwarantujemy aktywizację muzyczną dzieci, naukę poprzez doświadczanie, obcowanie z muzyką prezentowaną przez profesjonalnych muzyków, poznawanie nowych instrumentów, zabawy ruchowe oraz wspólny śpiew. 

Muzyczny savoir-vivre / wrzesień 2023

Od wyjścia z domu do owacji na stojąco. Jak należy się ubrać? W jaki sposób okazać artystom uznanie i szacunek? Kiedy klaskać, a kiedy się powstrzymać? Kiedy domagać się bisu? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie na naszej wrześniowej audycji!

Podróż po nieboskłonie / październik 2023

Każdy utwór muzyczny niezależnie, czy będzie to wielka opera, symfonia czy piosenka, składa się z różnych elementów. Czy odnajdziemy je w kosmosie? Sprawdzimy co słychać na Ziemi i innych planetach, a to wszystko za pomocą muzyki granej na instrumentach elektronicznych.
 

Polska w tańcu zapisana / listopad 2023

Gdy Polski nie było na mapie, polscy kompozytorzy dbali, żeby każdy o Polsce wiedział. Chopin, Paderewski czy Wieniawski na paryskich salonach grali polskie tańce narodowe, a pamięć o naszym kraju była ciągle żywa. Wspólnie poznamy mazura, kujawiaka, oberka i poloneza.

Wokół globu z Mikołajem / grudzień 2023

Boże Narodzenie to święto obchodzone na całym świecie. Jakie kolędy śpiewają w Hiszpanii? Jak wyglądają święta latem w Australii? Wspólnie ze świętym Mikołajem wyruszymy saniami w muzyczną, świąteczną podróż dookoła świata.

Klasyczna lista przebojów / styczeń 2024

Eine Kleine Nachtmusik, Cwał Walkirii, Sonata Księżycowa... tych utworów nawet jeśli nie znamy z nazwy, to kojarzymy melodie. Nowy rok rozpoczniemy od wspólnego stworzenia listy przebojów muzyki klasycznej. Usłyszmy znane i lubiane klasyczne hity wybierając nasze ulubione.

Muzyczna kuchnia / luty 2024

Czy formować można tylko ciasto? Oczywiście, że nie! Okazuje się, że utwory muzyczne mogą mieć różne formy i kształty. Na naszych audycjach opowiemy sobie czym się od siebie różnią i jakie są najbardziej znane. 

Wielkanoc na Kujawach / marzec 2024

Tradycje wielkanocne nie zmieniają się do wieków, czasami trochę je zapominamy a szkoda. Poznamy piękne kujawskie zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą i wiosennym odrodzeniem.

Na królewskim dworze / kwiecień 2024

Dawniej każdy król musiał mieć swojego nadwornego kompozytora! Jaka była jego rola? Czego słuchano na królewskim dworze? Jak mogły wyglądać bale? Poznamy historie nadwornych kompozytorów, instrumentów dworskich kapel i tańce, które znać każdy musiał!

Żaby, smoki i pierniki – toruńskie legendy / maj 2024

Znacie smoka wawelskiego? My w Toruniu też jednego mamy! Skąd się u nas wziął? Opowiemy sobie legendy związane z Toruniem, poznamy historię pierników, plagi żab i popływamy po Wiśle wraz z flisakami.

Afrykańskie rytmy / czerwiec 2024

Temperatura robi się gorętsza i wakacje zbliżają się coraz większym krokiem! Wspólnie wyruszymy w podróż do ciepłych krajów. Poznamy gorące, afrykańskie rytmy i instrumenty, które potrafią nie tylko nadać rytm, ale również melodię. Nie zabraknie także wspólnego tańca!