Kosmiczne harmonie

Koncert
Nova Muzyka i Architektura
Data
Miejsce
Fosa Zamkowa
Wstęp
Wstęp wolny

Wydarzenie odbywa się w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2023

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu - edycja II"

Wystąpią:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna 
Dainius Pavilionis (Litwa) - dyrygent
Przemysław Draheim - prowadzenie

W programie:

R. Strauss - Tako rzecze Zarathustra op. 30, cz. I Wschód słońca
G. Holst, arr. P. Pietruszewski - Planety op. 32
A. Wesołowski - Taniec sfer niebieskich - utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika


OPIS PROGRAMU

Kolejna edycja festiwalu to niepowtarzalna okazja umożliwiająca zapoznanie się z najwybitniejszymi dziełami muzycznymi wszechczasów w otoczeniu zachwycającej architektury Torunia. Tak szczególne wydarzenie naturalnie powinny zainaugurować utwory, które wprowadzą słuchaczy w bogaty świat dźwięków zdolnych ożywić zabytkowe przestrzenie miasta. W tym roku festiwal zainaugurują utwory blisko związane z tematyką kosmiczną, w których gronie znajdą się - utwór zachwycający hollywoodzkim splendorem, 7-częściowe dzieło sztuki w oryginale napisane na wielką orkiestrę oraz interesująca kompozycja współczesnego kompozytora poświęcona pamięci słynnego toruńskiego astronoma – Mikołaja Kopernika.

Wieczór nie bez powodu rozpocznie I część słynnego poematu symfonicznego Tako rzecze Zaratustra Richarda Straussa pt. Wschód słońca. Jest to zdecydowanie najbardziej znany fragment utworu, który swoją szczególną rozpoznawalność zawdzięcza wykorzystaniu go w kultowej produkcji filmowej Stanleya Kubricka pt. 2001: Odyseja kosmiczna. Strauss opiera swoje muzyczne dzieło na pamiętnym poemacie filozoficznym Friedricha Nietschego, który zainspirował kompozytora do podjęcia się ambitnego zadania przełożenia postulatów niemieckiego myśliciela na muzyczne tworzywo. Wschód słońca wyróżnia się niezwykle podniosłym nastrojem uzyskanym dzięki wyrazistej fanfarze z kotłami, która stopniowo rośnie, aż do przejścia w monumentalny akord. Jest to dzieło godne umieszczenia na samym początku repertuaru, gdyż wprowadza słuchaczy w fascynujący i pełny niewypowiedzianej potęgi nastrój eksploracji tajemnicy, tkwiącej nie tylko w dziwach Wszechświata, ale również w istocie każdego dźwięku.

Następnym utworem, który wysłuchają Państwo nadchodzącego wieczoru, są Planety Gustava Theodore’a Holsta w aranżacji Pawła Pietruszewskiego. Dzieło składa się z 7 części, noszących tytuły 7 planet Układu Słonecznego w znaczeniu astrologicznym. Każda część kompozycji stanowi jedyny w swoim rodzaju utwór cechujący się odmienną względem innych fragmentów tematyką i motywami brzmieniowymi. O wyjątkowości nastroju każdej części świadczą również podtytuły, np. Mars, zwiastun wojny, Wenus, zwiastun pokoju, czy Merkury, skrzydlaty posłaniec. Należy również mieć na uwadze, że utwór Holsta zgłębia nie tyle nieskończoność kosmosu, ile raczej bada astrologiczny wpływ planet na ludzkie wnętrze. Bogactwo dźwięków, imponująca melodyka i różnorodność poszczególnych części sprawiają, że dzieło Holsta do dziś rozpala wyobraźnię melomanów. Towarzysząca wykonaniu dzieła narracja z pewnością dodatkowo uświetni jego odbiór. 

Inaugurację podsumuje Taniec sfer niebieskich – utwór z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika autorstwa Adama Wesołowskiego. Dzieło stanowi wielkie kompendium życia i twórczości toruńskiego astronoma, wyjątkowe dzięki zastosowaniu dokładnej, zaskakującej odbiorcę symboliki. Ważny motyw dzieła, wokół którego obraca się wiele poszczególnych symboli, stanowi przełomowa rozprawa Mikołaja Kopernika z 1543 roku pt. O obrotach sfer niebieskich. To właśnie m.in. na tej symbolicznej liczbie Wesołowski opiera kompozycję swojego utworu, szczegółowo eksplorującą biografię Kopernika. Dzieło Wesołowskiego to dokładnie 15 minut i 43 sekundy wspaniałej muzycznej podróży połączonej z refleksją nad sylwetką astronoma, która zyskuje szczególny wyraz dzięki utrzymaniu doskonałej równowagi pomiędzy chłodną potęgą liczb a emocjonalnym przekazem. Ten szczególny zabieg umożliwia czerpanie pełniejszej satysfakcji z każdego dźwięku. 


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu - edycja II"
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenasi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. oraz marki: Seni i Bella, Urbitor Spółka z o.o.
Partnerzy: Vobacom Sp. z o.o., Uzdrowisko Ciechocinek S.A. producent wody mineralnej "Krystynka"
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna