Muzyczna podróż - klasyka i kino

Koncert
Data
Miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
45 zł - normalny, 35 zł - ulgowy

Wystąpią:

Emilia Megger - fortepian (uczennica ZSM w Toruniu) - nauczyciel - Anita Orzechowska-Cymbałko
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Wojciech Rodek - dyrygent

W programie:

Muzyka klasyczna wykorzystana w filmach, m.in.:
W. A. Mozart - 25 Symfonia g-moll KV 183, cz.1 /AMADEUSZ/
L. van Beethoven - VII Symfonia A-dur op. 92, cz.2 /JAK ZOSTAĆ KRÓLEM/
W. A. Mozart - 21 Koncert fortepianowy C-dur KV 467, cz.2 /MIŁOŚĆ ELWIRY MADIGAN/
P. Dukas - Uczeń czarnoksiężnika /FANTAZJA/
J. Horner, W. Jennings, arr. M. Mirowski - Fantazja na temat muzyki z filmu TITANIC
J. Williams - Suita STAR WARS

Opis koncertu

W świecie filmu nic tak dobrze nie wydobywa nastroju i przesłania poszczególnych scen, jak doskonale dobrana muzyka, która obok porywającego scenariusza, aktorów z pasją wcielających się w role i oddającej ducha swoich czasów scenografii stanowi nieodłączny element każdej udanej produkcji.
Chcąc oddać hołd ogromnej roli, jaką w kinematografii odgrywa muzyka filmowa, zapraszamy na koncert, podczas którego wysłuchają Państwo najbardziej znanych i w dużej mierze kultowych już utworów. W programie znajdą się zarówno dzieła znanych kompozytorów, bardzo często wykorzystywane w filmach, jak i muzyka skomponowana z myślą o konkretnej realizacji.

Nadchodzącego wieczoru z pewnością nie będzie mowy o monotonii: wysłuchają Państwo muzyki z tak cenionych dzieł, jak Star Wars, Amadeusz, Jak zostać królem, Miłość Elwiry Madigan, Fantazja i Titanic.
Z pewnością należy pochylić się nad pierwszą częścią 25 Symfonii g-moll KV 183, Wolfganga Amadeusza Mozarta, która nabrała nowego sensu w filmie Amadeusz z 1984 roku – stając się ważną częścią jednocześnie fascynującej, jak i pełnej egzystencjalnej grozy historii genialnego kompozytora.
Nie zabraknie również drugiej części VII Symfonii A-dur op.92, Ludwiga van Beethovena, nazywanej niejednokrotnie apoteozą tańca nawiązującą do bachanaliów – według samego kompozytora utwór ma za zadanie upoić odbiorców muzyką, tak jak wino odurzało przed wiekami ludzi świętujących starożytny obrzęd. Fragment ten został wykorzystana w filmie Jak zostać królem w reżyserii Toma Hoopera, brytyjskim dramacie historycznym nagrodzonym 4 Oscarami.
Po Beethovenie ponownie usłyszą Państwo Mozarta, a mianowicie 21 Koncert fortepianowy C-dur KV 467, cz.2, który szczyt popularności osiągnął jednak wiele lat później w filmie Miłość Elwiry Madigan z 1967 roku szwedzkiego reżysera Bo Widerberga.  Środkowa część koncertu, Andante, która pojawiła się w filmie, jest obecnie powszechnie znana jako Elwira Madigan i doskonale oddaje dramatyzm bohaterów uwikłanych w zakazaną miłość.
Następny w programie znalazł się Uczeń Czarnoksiężnika Paula Dukasa, który to pełen humoru i niepowtarzalnej lekkości utwór został wykorzystany w Fantazji – cyklu ośmiu animacji Disneya obrazujących najwybitniejsze dzieła muzyki klasycznej.
Nie może zabraknąć również fantazji na temat muzyki z Titanica w aranżacji Marcina Mirowskiego, stworzonej przez Jamesa Hornera i Willa Jenningsa.
Wieczór zakończy Suita Star Wars – muzyka z największego kosmicznego fantasy w dziejach.
Jak można dostrzec, repertuar utworów jest bardzo różnorodny, a w sentymentalnej podróży przez wspomnienia własnych seansów filmowych, z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną na żywo, z pewnością odnajdą Państwo wielką przyjemność. 

Kamila Pawełoszek

Czas trwania koncertu ok. 120 min.