Fantasticus, czyli barokowe fantazje
Wystąpi:
FANTASTICA ensemble:
Aleksandra Owczarek – skrzypce
Klaudia Łoboda – klawesyn
W programie:
- G.B. Viviani - Sonata a-moll
- Ph. F. Böddecker - Sonata d-moll
- H.I.F. von Biber - Sonata dorycka C 139
- H. Litzkau - Sonata d-moll
- H.I.F. von Biber -Sonata e-moll C142
Wirtuozeria, szaleństwo i dźwiękowa podróż przez Habsburskie Imperium. "Fantasticus" to program intensywnych, wirtuozowskich uniesień w stylus fantasticus – stylu pełnym muzycznych wyzwań, nieskrępowanej improwizacji i zaskakujących zwrotów. To spektakularne zderzenie dobrze znanych sonat H.I.F. Bibera z niemal zapomnianymi kompozycjami, jak odkryta niedawno Sonata d-moll Heinricusa Litzkaua, która jest prawdziwą dźwiękową perłą. Zarejestrowany przez Da Vinci Publishing projekt to podróż w świat barokowej fantazji, gdzie wszystko jest możliwe, a granice między muzyką, emocjami i wyobraźnią zacierają się, tworząc jedno spójne, pulsujące dzieło.
Podczas koncertu wysłuchamy Sonaty a-moll, której autor, Giovanni Buonaventura Viviani, był włoskim kompozytorem i skrzypkiem żyjącym w XVII wieku, pracował na dworze cesarskim. Komponował głównie opery, oratoria, a także solowe kantaty. Mówi się, że jego inspirację stanowił Antonio Cesti, włoski kompozytor epoki baroku. W Sonacie a-moll dobrze uwydatnia się ekspresja i emocjonalność epoki baroku.
Duet wykona też Sonatę d-moll Philippa Friedricha Böddeckera, niemieckiego kompozytora i organisty XVII wieku. Do naszych czasów zachowały się tylko nieliczne z jego utworów: poza zbiorem Sacra Partitura z utworami religijnymi na sopran i basso continuo, sonatą skrzypcową oraz sonatą fagotową, do teraz przetrwał Melos irenicum, 18-głosowe dzieło na uroczystość z okazji pokoju westfalskiego oraz żałobna pieśń na cześć zmarłej córki jednego z urzędników.
Podczas koncertu usłyszymy również odkrytą dopiero niedawno Sonatę d-moll Heinricusa Litzkaua, siedemnastowiecznego skrzypka i kompozytora. Niewykluczone, że będzie to pierwsze wykonanie tego utworu w Toruniu.
Zdecydowanie najbardziej znanym punktem programu będą sonaty Heinricha Ignaza Franza von Bibera, austriackiego kompozytora i wirtuoza skrzypiec czeskiego pochodzenia. Żyjący w XVII wieku muzyk był mistrzem techniki skrzypcowej swojej epoki. Stosował w grze metodę polegającą na przestrajaniu strun instrumentu, dzięki czemu można było osiągnąć szczególnie wirtuozowskie efekty. Biber nie bał się wykorzystywać pełnej skali instrumentu, wysokich i niskich pozycji, a także różnych sposobów smyczkowania. To wszystko pomogło mu wyrazić ekspresję w sonatach i innych dziełach. Uważa się, że osiągnięcia techniki wiolinistycznej Bibera mogły zainspirować późniejsze 24 Kaprysy Paganiniego.
Koncert upłynie więc pod znakiem barokowych fantazji, które nie znają granic.